Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас е прв носител на Вимблдон, додека втор носител на овогодинешното издание на Грен слем турнирот во Лондон ќе биде актуелниот шампион Новак Ѓоковиќ, објавија организаторите на престижниот турнир во Лондон .

Од 2002 до 2019 година, Вимблдон имаше свој систем на бодување за носители врз основа на претходни резултати на Вимблдон и други турнири на трева. Исто така, Новак Ѓоковиќ беше пред Рафаел Надал во 2018 година, кога Рафа беше прв во светот или кога Федерер беше прв. пред Новак, додека Ѓоковиќ беше втор во светот.

 Тоа веќе не е така и  сега има систем на рангирање според кој Новак е втор носител додека  Карлос Алкарас е прв. 

 По нив следуваат Данил Медведев, Каспер Руд, Стефанос Циципас, Холгер Руне, Андреј Рубљов… 

 Кај дамите прв носител е Ига Швјонтек.