Илјадници обожаватели на Елвис Пристли во четвртокот го направија своето годишно патување до Австралија, на фестивалот кој е најголемата светска почит на култниот музичар.
Обожавателите од целиот свет облекоа комеморативни костими со светки и танцуваа на некои од најголемите хитови на кралот на рокенролот на централната железничка станица во Сиднеј пред да заминат во руралното село Паркс.
Jailhouse Rock, музичката драма од 1957 година со Елвис во главната улога, ќе биде тема на овогодинешниот петдневен фестивал, со планирани улични пазари, натпревари и паради.
„Одлично е да се слави кралот. Сите се дотеруваме и сега тоа стана годишна традиција. И, да, апсолутно го сакам тоа“, рече Стил Фумакис, обожавателка на Елвис. Организаторите очекуваат до 25.000 луѓе на фестивалот, од кои многу ќе бидат целосно костимирани.