Славниот готвач  Џон Маунтејн им забрани на веганите да влегуваат во неговиот ресторан откако наводно добил негативна рецензија од клиентка која го критикувала недостатокот на растителни опции.

Караницата околу еден оброк се пресели на интернет.

Австралискиот готвач  се огласи на социјалните мрежи во вторникот и објави дека луѓето кои не јадат месо и други производи од животинско потекло нема да бидат послужени во неговиот ресторан „Фајр“ (Fyre) во Коноли во северниот дел на Перт.

„За жал, на сите вегани сега им е забранет Фајр (поради ментални здравствени причини),“ сподели тој на социјалните мрежи. „Ви благодариме за разбирањето.“

Забраната, наводно, била предизвикана поради кавга во врска со веганското мени во ресторанот, при што Маунтејн бил огорчен до тој степен што ги забранил сите јадења од растително потекло.

Прославениот готвач, кој работел со Марко Пјер Вајт, рече дека расправијата започнала кога една млада жена стапила во контакт со него пред да го посети ресторанот за да праша за вегански опции.

„Тоа беше мојот единствен недостаток… Реков дека ќе ја сместам, реков дека имаме њоки, зеленчук… и тоа беше тоа“, изјави тој за The West Australian.

Сепак, Маунтејн за жал го заборавил барањето на младата жена до моментот кога пристигнала нејзината резервација. Ѝ рекол дека има приватна забава за која треба да се погрижи таа вечер.

Жената следниот ден му се пожалила на готвачот на сос, а и на Маунтејн за да се пожали за недостатокот на вегански опции.

„Мојата единствена опција беше јадење со зеленчук… што е во ред иако тоа не може да ве најаде, но бев шокирана кога видов дека е 32 долари,“ напиша таа во нејзината жалба испратена преку директна порака. „Мислам дека е неверојатно важно во денешно време рестораните да можат да примат секого и, ако не може да имате вистински оброци од растително потекло ги покажува вашите недостатоци како готвач.“

„Се надевам дека ќе видам некои подобрувања во вашето мени бидејќи живеам во Коноли подолго време и видов многу ресторани како доаѓаат и си одат од таа зграда, а ниту еден од нив не трае.“

Маунтејн ѝ возврати на жената директно пред да ја пренесе неговата забрана во јавноста.

„Благодарам за вашата негативна рецензија… Ве молам слободно споделете го вашето искуство и со нетрпение очекувам да не се видиме повторно,“ вели тој во пораката.

„Колку многу детинесто. Вие и сите ваши вегански другари можете да одите и да уживате во вашите јадења на друго место. Сега сте забранети“.