Австралиската министерка за внатрешни работи, Клер О’Нил, го нарече Доналд Трамп Џуниор „големо бебе“ откако неговата турнеја низ земјата беше одложена.

Промоторот на Трамп Џуниор ги обвини токсичните профили на социјалните мрежи, иако му беше одобрена виза за патување во Австралија, пренесува „Гардијан“.

Тој требал да зборува во Сиднеј, Бризбејн и Мелбурн, а првиот од настаните ќе се одржи во недела на 9 јули.

Во средата, промоторот на Трамп Џуниор, „Турнинг поинт Австралија“, во објава на „Фејсбук“ објави дека „поради непредвидени околности“ неговото појавување во земјата ќе биде одложено.

Во посебна изјава, промоторот објави дека бил принуден да ја одложи турнејата поради одложување на визата.

„Визата, која сега е издадена, беше примена дури доцна попладне во средата на 5 јули, само 24 часа пред Доналд Трамп Џуниор да се качи на лет за Сиднеј“ објавија тие.

Австралискиот оддел за имиграција не сакаше да коментира за ова прашање, но денес О’Нил се огласи на Твитер.

„Доналд Трамп Џуниор е болен губитник. Неговиот татко изгубил избори, иако кажа дека бил украден. Сега тој се обидува да ја обвини австралиската влада за неговата лоша продажба на билети и откажаната турнеја“, напиша министерката.