Шеснаесет деца наводно злоставувани на Филипините се спасени откако австралиската полиција пронашла сексуално експлицитен материјал на телефонот на маж уапсен во Сиднеј, јави Си-Ен-Ен.

Децата, на возраст од 10 до 18 години, беа пронајдени минатиот месец кога филипинската национална полиција (PNP) изврши повеќе налози на четири локации во областа Метро Манила и провинција во северниот дел на Филипините, се вели во заедничката изјава објавена во средата од страна на австралиската федерална полиција.

Истрагата започна во јануари кога австралиските гранични сили пресретнаа 56-годишен маж од Квинсленд додека се враќаше во Сиднеј од Филипините, се вели во соопштението.

Откако го пребарале неговиот телефон, ABF пронашла материјал за злоупотреба на деца и пораки во кои е опишана неговата намера да плати на олеснувач кој ќе му овозможи сексуално да злоупотребува деца на Филипините.

Човекот беше обвинет за три дела, вклучително и дотерување и поседување материјал за злоупотреба на деца, што носи потенцијална максимална казна од 15 години затвор.

Сепак, осомничениот не присуствувал на закажаното судско појавување на 30 мај и по него е распишана потерница.

„Овој случај нагласува колку е од витално значење за агенциите за спроведување на законот да споделуваат разузнавачки информации и ресурси на глобално ниво, бидејќи предаторите не се ограничени со граници. Сепак, животите на овие деца се неповратно оштетени и знаеме дека има премногу други деца сè уште во ризик“, рече високиот офицер на АФП во Манила, детективот началник Ендрју Перкинс.

Децата се ставени под грижа на филипинскиот Оддел за социјална заштита и развој, а иследниците се уште се обидуваат да најдат други осомничени жртви.

Полицискиот полковник Портија Маналад, началник на филипинскиот национален полициски центар за заштита на жени и деца, рече дека ПНП не може сама да се справи со ова злосторство.

„Мораме да соработуваме со нашите меѓународни партнери, како што е АФП, за да ги уапсиме престапниците и да ги спасиме децата“, рече таа.